Svet-Stranek.cz
Fyzika je věda přesná - exaktní
Fyzika kolem nás

Fyzikální pokusy a příklady:Fyzika je věda přesná - exaktní

Fyzikální pokusy a příklady

Vítám Vás na své úvodní stránce. Můžeme se zde dozvědět něco ze školní fyziky a probírat různé zajímavosti z oblasti vědy a techniky.
Snad se Vám zde bude líbit. :-)
REZONANCE LADIČEK

Dvě ladičky tónu A na rezonančních skříňkách mám od sebe vzdálené 10cm. Do jedné z nich uhodím kladívkem , rozezvučím ji. Druhá ladička se rozezní též aniž by se jí někdo něčím dotkl.Tomuto jevu se říká ... REZONANCE (nucené chvění) .
Vysvětlení : Při rezonanci se přenáší energie vlny do nejbližšího okolí ladičky. Jestliže budu první ladičku oddalovat a přibližovat ke druhé ladičce, pak bude druhá ladička znít hlasitěji nebo slaběji. Při přibližování zní ladička silněji a naopak při oddalování tišeji. Jev souvisí s přenášením energie.


PADOSTROJ

Na tomto přístroji se dá poměrně jednoduše ukázat zrychlení soustavy hmotných bodů (HB).
HB zde představují dvě tělesa zavěšena na provázku přes pevnou kladku do výše 1 metru nad zemí. Obě tělesa mají stejnou hmotnost např. 300g . Na jedno z nich zavěsíme přídavnou hmotnost mp=10g a soustava těles (hmotných bodů) se dá do pohybu. Zrychlení celé soustavy se vypočítá pomocí vzorce : a= [(mp*g)] / [ (mc)]. Kde mc.. je celková hmotnost 610g a mp=10g , g ... gravitační zrychlení 9,81 m / s^2.
Pokud dáme přídavnou hmotnost dvakrát větší (20g) , bude zrychlení soustavy také dvakrát větší.

Př.
Hmotnosti m1=m2=300g ; přídavná hmotnost mp=10g .(20g) S jakým zrychlením se bude pohybovat celá soustava na padostroji ? (a=0,16 ms^-2 ; a=0,32ms^-2)


KLADKA , KLADKOSTROJ

a / Kladka pevná
Na kladce pevné musíme působit na volný konec lana stejně velkou silou, jako je gravitační síla, kterou je přitahováno zvedané těleso.

b/ Kladka volná

Na kladce volné působíme na volný konec lana poloviční silou než je gravitační síla, kterou je zvedané těleso přitahováno k zemi.
Protože však zvedáme spolu s tělesen i volnou kladku, bude výsledná síla, kterou působím na volný konec lana ještě o něco větší než je polovina gravitační síly, kterou je těleso přitahováno k zemi.

Př.
Zvedané těleso má hmotnost 50 kg , volná kladka má hmotnost 2kg. Jaká bude síla kterou musím působit na volný konec lana ? (252N)
návštěvníků stránky
celkem12 766
tento týden59
dnes4
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie. OK